KRZYSZTOF RACOŃ

Documentary photographer

PROJEKTY

KSIĄŻKI

© 2015 Krzysztof Racoń | All rights reserved

  • All

    x<>

RURA

Rura to naziemny kilkunastukilometrowy, ogromnych rozmia-rów taśmociąg, którego bieg zaczyna się przy stacji przeła-dunkowej rudy żelaza a kończy się na terenie Huty Katowice. Przecina lasy, drogi, biegnie ponad polami, wreszcie na krótkim odcinku przebiega ponad małym miasteczkiem, którego nazwę trudno wymówić i zapamiętać.

Gigantycznych rozmiarów stalowa konstrukcja dominuje nad krajobrazem całego miasteczka. I kiedy chcesz chociaż na chwilę oderwać wzrok od taśmociągu przebiegającego po-między domami, nawet jeżeli zamkniesz oczy, usłyszysz hałas transportowanego nią surowca do produkcji stali. To miejsce skrajnie nieprzyjazne dla człowieka, w którym nie tylko krajobraz ale również powietrze, gleba i woda zostały zatrute przez sąsiadujące z miasteczkiem wysypisko śmieci, spa-larnie leków i ubojnie kurczaków.

To miejsce skrajnie nieprzyjazne dla człowieka, w którym nie tylko krajobraz ale również powietrze, gleba i woda. Jak w rozbitym lustrze dostrzegasz wiele zdeformowanych obiek-tów w zdegradowanym krajobrazie. W miejscu gdzie nawet drzewa przybierają dziwny kształt, zaczynasz wierzyć w opo-wieść, że żył tu kot o dwóch głowach. Trzask zamykanych drzwi, ujadające, spuszczone psy - to jeden z wielu sygnałów, które podpowiadają Ci, że powinieneś opuścić to miejsce.

EN

design KS